راهکارهای ساده سازی آموزش

نحوه ساده سازی آموزش

نحوه ساده سازی آموزش در دنیای مد و فشن. در دنیای امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن محتواهای آموزشی، یادگیری و آموزش به یک ابزار اساسی برای پیشرفت فردی تبدیل شده است. با این حال، برخی اوقات پیچیدگی مطالب و فرآیند یادگیری می تواند باعث کاهش تمرکز و درک دانشجویان شود.

 در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه آموزش های خود را به صورت ساده طراحی کنید. تا هم برای یادگیری دانشجو قابل فهم باشد و هم مطالب شما به صورت حرفه ای تر ارائه شود. اگر مدرس طراح لباس، استایلیست مد، دنیای دیجیتال مارکتینگ مد و فشن یا … هستید می توانید از این فرمول در آموزش های خود استفاده کنید.

اهمیت ساده سازی آموزش

قبل اینکه به مبحث اصلی مقاله یعنی نحوه ساده سازی آموزش بپردازیم. ابتدا این موضوع را روشن کنیم که ساده سازی در آموزش چه اهمیتی دارد؟ چرا مهم است تا این مورد را در آموزش های خود لحاظ کنیم؟ ساده سازی آموزش به معنای ارائه مطالب آموزشی به شکلی ساده، قابل فهم و خلاصه است. این روش می تواند به طرز قابل توجهی در ارتقا فرآیند یادگیری و درک مطلب تاثیرگذار باشد.

 هنگامی که محتوا به صورت ساده ارائه شود باعث می شود که دانشجویان بیشترین استفاده را از آموزش ببرند و اطلاعات بهتری را در ذهن خود جای دهند. این موضوع هم کمک می کند مطالب آموزشی شما برای دانشجو کاربردی باشد. هم به بازاریابی برندتان کمک می کند. هر چقدر دانشجویان یبشتری از مطالب آموزشی شما استفاده کنند. باعث می شود که برند شما را به دیگر دوستان خود معرفی کنند. و این یعنی افزایش فروش دوره های شما!

5 راهکار برای ساده سازی آموزش

در ادامه راهکارهایی را معرفی می کنیم که به شما در ساده سازی فرایند آموزش کمک خواهد کرد. این موارد را یادداشت کنید تا فراموشتان نشود. همچنین اگر نیاز به راهنمایی داشتید کافیست از آیکن چت سمت راست، به مشاورین ما پیغام دهید تا به صورت کامل شما را در این مبحث به صورت رایگان راهنمایی کنند.

استفاده از کلمات و جملات ساده

اولین راهکار برای ساده کردن تدریس، استفاده از زبان ساده و قابل فهم است. یعنی اینکه به جای استفاده از اصطلاحات پیچیده، از کلمات و جملات ساده تری استفاده کنید. تا دانشجویان بهتر بتوانند مطالب را درک کنند. البته گاهی اوقات ممکن است در آموزش های تخصصی مد و فشن نتوانیم مطالب به زبان ساده آموزش دهیم.

 و نیاز است تا از کلمات و اصطلاحات تخصصی برای شناخت مخاطب با این اصطلاحات استفاده کنیم. در چنین مواقعی هر زمان که از یک واژه یا یک اصطلاح تخصصی استفاده کردید. در همان لحظه کاربرد و معنی را به صورت شفاف توضیح دهید. اصلاً ارجاع ندهید به ادامه مطالب یا ادامه آموزش که به این مبحث می پردازیم. چرا که همین موضوع در ذهن مخاطب سوال ایجاد می کند و در نتیجه تمرکزی برای او باقی نمی ماند که به ادامه آموزش های شما گوش دهد.

حذف قسمت های غیرضرروی آموزش های مد و فشن

از جملات کوتاه استفاده کنید. جملات طولانی را هم به چند بخش تقسیم کنید. اگر مطلبی در آموزش شما ضروری نیست اصلاً آن را بازگو نکنید. اگر که فهم یک موضوع خیلی ساده است. زودتر از آن رد شوید. نیازی نیست دقایقی را به آن مفهوم ساده اختصاص دهید. همچنین از مقدمه های طولانی و بی مورد در ابتدای آموزش خودداری کنید. علاوه بر این موضوعات نتیجه گیری های طولانی کمکی به یادگیرنده نمی کند. در یک یا چند جمله نتیجه گیری کنید. و در نهایت از موضوع اصلی بحث خارج نشوید و فقط به گفتن اصل مطلب بپردازید.

استفاده کردن از تصاویر و نمودارها

استفاده کردن از تصاویر و نمودارها کمک بزرگی به نحوه ساده سازی آموزش می کند. تصاویر می توانند مفاهیم را تصویرسازی کنند و به دانشجویان کمک کنند تا بهتر درک کنند. همچنین تنوع گرافیکی می تواند جذابیت محتوا را افزایش دهد و تمرکز دانشجویان را بر روی مطلب بیشتر کند.

استفاده از مثال و داستان در ساده سازی آموزش

گاهی اوقات در آموزش به جای اینکه توضیحات زیادی را ارائه کنید، کافی است یک مثال خوب بزنید تا مطلب درک شود. خیلی از مدرس ها از مثال ها و داستان ها کم استفاده می کنند. مخصوصاً این مورد در دنیای آموزش مد و فشن در ایران به شدت دیده می شود. 

سطح تدریس اساتید در این حیطه پایین است و اصلاً حرفه ای تدریس نمی کنند. زیرا از دید خودشان مطلب خیلی ساده و قابل فهم است؛ ولی مخاطب اینطور فکر نمی کند. به عنوان مثال اگر بخواهیم در مورد بازاریابی پوشاک برای مزون های لباس یک آموزش ارائه دهیم. بهترین کار این است که یک یا چندمثال مرتبط بزنیم. استفاده از مثال و داستان ها باعث جلوگیری از توضیحات زیاد بی مورد می شود.

در آموزش های خود برای اینکه مطالب را بتوانید بهتر ساده کنید. از داستان استفاده کنید. داستان ها کمک می کنند تا یادگیری مطلب برای مخاطب آسان تر باشد. و تمرکز مخاطب را بیشتر از توضیحات ساده جلب می کند. و این موضوع بی نهایت در یک آموزش اهمیت دارد.

دسته بندی مطالب در ساده سازی آموزش

یکی از بهترین و حرفه ای ترین روش های ساده سازی آموزش ها، دسته بندی کردن مطالب به چند گروه کم و مشخص است. بدین صورت فرض کنیم می خواهید آموزش دهید که طراحی لباس به چند طریق قابل انجام است. به دانشجویان می گویید طراحی لباس به دو طریق دستی و نرم افزار قابل انجام است. و با این توضیح کل موضوع را به دو گروه دسته بندی کردید. حال می توانید درباره هر گروه و زیر مجموعه ها به صورت کامل صحبت کنیم.

این مقاله ادامه دارد…

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *