چگونه استخدام کنیم؟

چگونه کارمند خوب استخدام کنیم؟

چگونه کارمند خوب استخدام کنیم؟ یکی از مهم ترین دغدغه‌های مدیران هر مجموعه است. اگر صاحب فروشگاه لباس، تولیدی لباس یا … باشید و حداقل چندماه از کسب و کارتان گذشته باشد. به دنبال استخدام نیرو هستید. چرا که دیگر خودتان نمی رسید کارها را انجام دهید زیرا حجم کارها افزایش پیدا کرده است. بنابراین چندماه جستجو می کنید، آگهی می دهید اما کارمند خوبی که مدنظر شما است را پیدا نمی کنید که استخدام کنید. ما در این مقاله با به روز رسانی های مستمر و هفتگی به شما نکاتی را آموزش می دهیم تا از صفر تا صد یاد بگیرید چگونه کارمندان حرفه ای استخدام کنید.

استخدام صحیح چیست؟

استخدام کارمندها و تشکیل یک تیم خوب، یک فرایند خطی نیست. ممکن است ابتدا تصور کنید که استخدام یعنی کارجویان برای شما رزومه می‌‎فرستند، شما بررسی می کنید. قرار مصاحبه تعیین می کنید و اگر همه چیز خوب پیش رفت قرارداد همکاری را امضا می کنید. در صورتی که در واقعیت استخدام این روند، هیچوقت جوابگو نخواهد بود. و حتی اگر فردی را با این روش استخدام کنید. بعد از گذشت چندماه متوجه خواهید شد که چقدر در انتخاب‌تان اشتباه کردید. اول از همه این نکته را به خاطر بسپارید که استخدام افراد مناسب یک هنر است و نباید در این کار عجله کرد. این کار نیاز است با توجه و تمرکز زیادی انجام شود. و توسط خودتان باید وقت زیادی را به آن اختصاص داده شود.

اولین قانون مدیریت در استخدام کارمند خوب

اولین قانون مدیریت می گوید تقریباً 95 درصد موفقیت یک سازمان در درجه اول به افرادی بستگی دارد که برای کار در آن سازمان انتخاب می شوند. اگر این کار را به طرز صحیحی انجام دهید معمولاً بقیه‌ی کارها در کسب و کار نیز به خوبی انجام می شوند. همچنین قبل تر هم اشاره کنیم قانونی وجود دارد که می گوید: اگر با عجله کارمندی را استخدام کنید، بعداً از این کارتان پشیمان خواهید شد. اغلب بیشتر مشکلات کاری کسب و کارهایی که رشد نمی کنند به این موضوع بر می‌گردد. یک مدیر، کارمندی را سریع انتخاب کرده است. آن کارمند کارش را شروعی می کند و بعد از گذشت سه ماه مدیر متوجه می شود که فرد مناسبی نیست. و مجدد مجبور می شود مقدار زیادی از وقت، انرژی، احساسات و اعصاب‌اش را خرج کند تا بتواند یک کارمند مناسب پیدا کند.

دیر استخدام کن و زود اخراج کن

یکی دیگر از قوانینی که برای چگونه استخدام کنیم؟ بی نهایت حائز اهمیت است. دیر استخدام کردن و زود اخراج کردن است. قبل از اینکه یک فرد مناسب را استخدام کنید. در درجه اول برای تصمیم گیری مناسب، وقت بگذارید. و به خودتان فرصت دهید تا فرد را از لحاظ‌های مختلف بررسی کنید. اما اگر بعد از استخدام برایتان مشخص شد که اشتباه کرده‌اید. قبل از اینکه آن کارمند ضرر بیشتری به شما وارد کند شغل دیگری به او بدهید یا این که بدون فوت وقت اخراجش کنید. دقت کنید که اگر بخواهید با صبوری در این مورد جلو بروید. به خودتان می‌آیید و می‌بینید که کسب و کاری برایتان باقی نمانده است. چرا که کارمندان نامناسب کسب و کار شما را به سمت اشتباهی هدایت کرده‌اند.

بهترین زمان برای اخراج افراد اولین بازی است که به ذهنتان خطور می کند. شجاعت و شعور اعتراف به اشتباه‌تان را داشته باشید. سپس اشتباه‌تان را تصحیح کنید و به مدیریت کارکنان لایق و مفیدتان ادامه دهید. اگر که دقت نکنید و کارمند خوبی را استخدام نکنید چه ضررهای را برای شما به وجود می آورد؟

  1. هزینه‌های که از دستتان می‌رود. (هزینه‌های مانند زمان، پول، انرژی، و…)
  2. بهره روی خودتان و کارمندان دیگر (شما بعد از اینکه یک فرد نامناسب را اخراج کردید مانند سابق انرژی و بهره وری لازم را برای استخدام فرد جدید ندارید. همچنین دیگر کارمندان هنگامی که ببینند افراد دور و برشان استخدام و سپس اخراج می شوند روحیه‌شان را از دست می دهند و با خودشان فکر می کنند شاید نفر بعدی خودشان هستند. )

مثال درمورد چگونه استخدام کنیم

فرض کنیم شما صاحب یک مزون لباس هستید و تمایل دارید که یک فروشنده و یک ادمین اینستاگرام و یک طراح وب سایت برای کسب و کارتان استخدام کنید. اولین قدمی که نیاز است بردارید نوشتن یک آگهی صادقانه است! متاسفانه اغلب شرکت‌ها تمایل دارند یک فرد را استخدام کنند که کار چند نفر را برای آن‌ها انجام دهد. بنابراین باید برای هر کدام یک از این پست‌ها یک آگهی جداگانه بنویسید و انتظارات خود را به صورت شفاف بیان کنید. بهترین مکان برای اینکه آگهی استخدام فروشنده لباس را منتشر کنید. صفحات اینستاگرامی عمومی مرتبط با مدوفشن هستند. ابتدا در این صفحات آگهی‌تان را قرار دهید. اگر فرد مناسبی را پیدا نکردید در صفحات عمومی‌تر درخواست دهید.

برای استخدام ادمین اینستاگرام نیز در همان صفحات و صفحات عمومی اقدام کنید. اما برای طراح سایت دو راه دارید: یا با شرکت ها همکاری کنید. که می توانید در گوگل جستجو کنید سفارش طراحی سایت و بعد از مطالعه قوانین و شرایط شرکت قرارداد ببندید. یا اینکه یک فرد را استخدام کنید تا مخصوص فقط برای شما کار کند. استخدام طراح سایت و ادمین اینستاگرام بی نهایت مهم هستند. و باید دقت کنید که افراد آماتور را استخدام نکنید. اغلب زیادی از افراد هستند که در دوره‌های آموزشی شرکت می کنند و فقط به مباحث پایه مدیریت اینستاگرام و طراحی سایت مسلط می شوند. این افراد گزینه خوبی برای پیشرفت یک کسب و کار نیستند. چرا که در دوره های آموزشی تمام مباحث به صورت کامل گفته نمی شود. و بنابراین اصلاً در این مورد ریسک نکنید.

چگونه برای مزون لباس استخدام کنیم؟

برای اینکه متوجه شوید افرادی که استخدام می کنید تخصص خوبی دارند. ابتدا باید از آن‌ها نمونه کارهای موفقی که تا به حال انجام داده اند را دریافت کنید. و حداقل یک الی دو هفته زمان بگذارید و این موارد را آنالیز کنید. حتی در صورت نیاز می توانید با سایر کارشناسان این موضوع را در میون بگذارید. می توانید به اینستاگرام آر اِم مُد هم دایرکت دهید تا کارشناسان مجموعه ما شما را کامل در امور استخدام راهنمایی کنند. اگر که فرد موردنظر نمونه کارهای حرفه ای داشت. می توانید با او کار کنید. اما اگر نمونه کارها حرفه ای نبود اصلاً فرد را استخدام نکنید. چرا که قطعاً از انتخاب‌تان پشیمان خواهید شد.

دستورالعمل استخدام کارمند خوب

اغلب مدیران دیدگاه اشتباهی از استخدام دارند. آن‌ها فکر می‌کنند که استخدام یک بحران است. و باید هر چه سریع‌تر از این بحران خارج شوند. تا شرایط شرکت یا فروشگاه آنها به روال قبل برگردد. استخدام می تواند یکی از ارزشمندترین سرمایه‌گذاری های ممکن در هر کسب و کاری باشد. اگر شما به عنوان یک مدیر در مجموعه خود کارمندی را استخدام کنید که مناسب شرکت شما نیست ضررهای زیادی را در کوتاه مدت و بلندمدت به شما و شرکت وارد می کند. در استخدام کردن افراد به راحتی قانع نشوید. هیچ گاه فردی را صرفاً به این دلیل که وقت ندارید و استخدام باید زودتر انجام شود. استخدام نکنید. تونی سیه مدیر بزرگ‌ترین کفش فروشی آنلاین دنیا Zappos دیدگاه جالبی در مورد استخدام دارد. او می‌گوید اگر کارمندی انگیزه‌اش از حد معمول باشد در سال بیش از 2000 دلار ضرر ایجاد می کند. 

چک لیست چگونه استخدام کنیم؟

یک قلم و کاغذ بردارید. و نکاتی که درادامه به آنها اشاره می کنیم را یادداشت کنید. و از آنها برای خودتان یک چک لیست ایجاد کنید. تا همیشه همراهتان داشته باشید و حین استخدام افراد طبق چک لیست جلو روید.

مشخص کردن سه توقع واضح

سه توقع واضحی و مشخص داشته باشید. توقعاتی که از کارمند انتظار دارید آن‌ها منظم و دقیق انجام دهید. آن‌ها را بنویسید.

خصوصیات اخلاقی لازم برای این سِمت چه مواردی هستند؟

به عنوان مثال کارمندی که با مشتریان مجموعه مزون لباس سروکار دارد. باید شخصیتی صبور، خوش بین و علاقمند به ارتباطات اجتماعی داشته باشد. علاوه بر این موارد، فردی باشد که به فروش لباس و کلاً لباس علاقه داشته باشند. تا بتواند مخاطب را به خوبی در مورد اجناس راهنمایی کند. اگر یک ادمین اینستاگرام برای مزون لباس بخواهید استخدام کنید احتمالاً دقت و نظم و حضور هفتگی او در فروشگاه مهم باشد. این موارد را برای هر سِمت با دقت و تمرکز مشخص کنید. تا هنگام مصاحبه این نکات را با فرد متقاضی در میان بگذارید.

با چند نفر مصاحبه خواهید کرد؟

قبل از شروع مصاحبه، ابتدا تعداد مشخصی را انتخاب کیند. به عنوان مثال تصیمم بگیرید که برای این پست خاص حداقل با صد نفر متقاضی مصاحبه کنید. و اگر با اولین فرد مصاحبه کردید و او از دید شما عالی بود، تحت هیچ عنوان تعهد خود را زیر پا نگذارید و حداقل با 99 نفر دیگر حتماً مصاحبه کنید. شاید افراد بسیار مناسب تری را بیابید.

چک لیست چگونه کارمند خوب استخدام کنم

هیچ گاه فقط خودتان برای استخدام تصمیم نگیرید! از قبل فهرستی را از افراد شرکت بنوییسد تا اگر متقاضی از دید شما مناسب بود آن ها هم درباره متقاضی نظر بدهند. مناسب ترین افرادی که می توانند درباره متقاضی نظر دهند، همکاران آینده او هستند! اگر متقاضی استخدام شد با چه افرادی بیشتر سروکار خواهد داشت؟ فهرست آن افراد را بنویسید و از آن ها بخواهید تا صلاحیت متقاضی را بررسی کند. 

مقاله چگونه کارمند خوب استخدام کنیم؟ ادامه دارد…

دیدگاه خود را در میان بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *